There are no upcoming events this week apart from we have a bearish outlook because Trump is about to pass the duty stuff.
Sell 26100 PE at 50 Sell 26900 CE at 50
It will give initial credit of 100 points with a breakeven of 26000-27000.
PLAN: If BN breaks 265000 decisively then we will move 26900 CE to 26600 CE, or move 26100 PE to 26400 PE.
======================= Advanced case
Personally, I have sold one BankNIFTY future at 26470 with a target of 200 points. On worst case; I will calendar it to next expiry. And, Sold 26500 PE at 180 and 26500 PE at 180. It is giving me an initial credit of 360 with a breakeven of 26140 - 26860.
Advanced Case - If you have done the advanced case update the stop loss of BankNIFTY futures to the cost i.e. 26470.
But as I shared on my forum (Proof - i.imgur.com/cq6XbWt.png) , I have already closed the futures at 26350 and waiting to short again at the opening of Monday seeing technicals.
Comment
⋅
Normal Case Closed 26600 CE at 29. Shorted 26400 CE at 77.
Comment
⋅
Advanced case- BankNIFTY Futures target hit at 26270.
Comment
⋅
Tallying normal case
26900CE sold at 50 closed at 25 26600CE sold at 85 closed at 29 Buffer BEP = 81 points Current trades = 26100 PE at 50 26400 CE at 77 IC = 127 Lower BEP = 26100 - 127 - 81 = 25892 Upper BEP = 26400 + 127 + 81 = 26608 Hope everything is clear. If its not and You're theta student, poke me in our channel.
Comment
⋅
26100PE is closed at 13.2 making a profit of 32.65 points 26400PE is opened at 63
Buffer BEP = 81+32.65 = 113.65
Current Trades = 26400 Straddle with IC of 139 points
Lower BEP = 26400 - 139- 113.65 = 26147.35 Upper BEP = 26400 + 139 +113.65 = 26652.65
Comment
⋅
Advanced Case : We have 26500 Straddle with killer profit.
Comment
⋅
Advanced Case calculation
BN profit = 200 pt. Thats buffer BEP
26140-200 = 25940 26860 + 200 = 27060 is the current BEP
Comment
⋅
Advanced case = No change.
Normal Case = Close 26400CE at 153.55 Close 26400 PE at 13.6 Open 26500 PE at 36 Open 26500 CE at 83
Trade closed: target reached
⋅
Profit lol. All are in profit. Damn huge profit.
Comment
⋅
Rest story of *Alpha theta 2 lot* this week
We had 6.8 past profit. Sold 26600 CE at 62.4 bought at 47.45 made 14.95 point. Sold 26900 CE at 62.85 bought at 43.55 made 19.3 point.
Net profit = 41.05 point
Comment
⋅
Normal Case = 26400CE is opened at 77 closed at 153.55 losing 76.55 points (edited) 26400PE is opened at 63 closed at 13.6 making 49.4 points 26500 PECE is opened with IC of 119 points Buffer BEP = 113.65 Current Profit = 119-1.55-1.55-76.55+49.4 (26500 CEPE closed at 1.55) = 88.75 Net = 113.65+88.75 = 202.4 point
Advanced case = Buffer BEP was 200 point. Current Profit = 360 - 1.55 - 1.55 = 356.9 points
Net = 356.9+200=556.9 point
Comment
⋅
Alpha Theta 1 lot System
26800 CE was sold at 63.25 and bought at 6.4 making 56.85 point
Today (Let's skip the mess) we made a loss of 4.45 point Net = 56.85-4.45 = 52.4 point ================
*Normal Theta Main System* 26800 CE was sold at 63.25 and bought at 6.4 making 56.85 point Today (Let's skip the mess) we made a profit of 11.5 point Net = 56.85-4.45 = 68.35 point