Przeglądając różnego rodzaju wykresy można dojść do wniosku, że większość kryptowalut zachowuje się tak samo i nie ma większego znaczenia jaką ona nosi nazwę. Niestety rynek krypto jeszcze daleko jest w tyle za innymi aktywami i moim zdaniem zbyt się podzielił. Duża część kryptowalut chce "na nowo wymyślić koło" lub kopiuje rozwiązania, które już funkcjonują. Patrząc na wykresy krypto nie sposób nie odnieść właśnie takiego wrażenia ale dzisiejsza analiza nie będzie wywodem na temat technologii i przydatności istnienia poszczególnych kryptowalut. Dzisiaj chciałbym zaprezentować swoją interpretację dotycząca przyszłej ceny na MATIC.
MATIC podobnie jak większość rynku krypto pikuje do dołu, choć swoje spadki wyhamowuje i próbuje utworzyć strefy wsparć. Patrząc na interwał 4H w łatwy sposób można dostrzec, że w ostatnim okresie kreśli się nam trójkąt zniżkujący z linią wsparcia w okolicach 1.300 USDT (niebieskie przerywane linie). Obecnie cena dochodzi do jego górnej bandy będącej oporem. Dodatkowo przebiliśmy linie trendu spadkowego (cienka czarna linia przerywana). Ponadto wskaźnik MACD wskazuje potencjalne przecięcie w kierunku wzrostów, natomiast RSI znajduje się w neutralnej strefie i ma możliwość pójścia jeszcze w górę. Dlatego cześć osób może pomyśleć, że jest to dobre miejsce zajęcia pozycji licząc na wybicie górą z trójkąta.
Czy jednak jest to dobra strategia?
------------------------------------------ Rzut oka na wyższy interwał
Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, zawsze warto zerknąć na wyższy interwał aby określić w którym kierunku zmierza wykres. Jak widzimy na interwale dziennym, cały ruch do dołu może być jedynie korektą w formie klina zniżkującego. Wcześniej zaliczyliśmy spadkową formację harmoniczną, której spadki zatrzymały się między mierzeniem 78,6 Fibo a 88,6 Fibo fali CD. Wybicie z klina zniżkującego, a do tego w końcowej jego fazie, może potwierdzać i zapowiadać ruch w górę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat klina zniżkującego, to zapraszam do lektury analizy zatytułowanej "Klin zniżkujący na BTC"
Dodatkowo jak spojrzymy na wskaźniki RSI i MACD, to z łatwością można dostrzec, że mamy dużo miejsca na potencjalne wzrosty, choć wskaźnik RSI jest w długoterminowym trendzie opadającym. Niemniej jednak w ostatnim okresie czasu dołki na RSI są na wyższych poziomach, a do tego wskaźnik MACD, powoli bo powoli, ale rośnie.
Teraz przyszedł czas na podsumowanie i ewentualne wnioski. Osobiście biorąc pod uwagę, że wybiliśmy klin zniżkujący, mogę pokusić się o teorię, że czekają nas wzrosty na MATIC. Niestety wolumen nie potwierdza tego wybicia, a tym samym nie uważam aby był to dobry pomysł na wejście w rynek i zakupy. Dodatkowo jak wskazałem powyżej, na interwale 4H mamy trójkąt zniżkujący, który w teorii jest formacją kontynuacji. Tym samym raczej powinniśmy spodziewać się spadków. Ponadto w chwili pisania tej analizy mamy dywergencję wskaźniku RSI i to w momencie dojścia do górnej bandy trójkąta. Wszystko to potwierdza moją teorie, że nie jest to jeszcze czas na wzrosty. Osobiście spodziewam się retestu linii trendu spadkowego, co będzie się zbiegać z linią wsparcia trójkąta. W tym właśnie miejscu będę szukał ewentualnych zakupów. Wszystko jednak zależy od tego co wydarzy się na wykresie końcówką tygodnia. Krótko mówiąc nie ulegajmy FOMO i czekajmy cierpliwie na ponowne dojście do wsparcia. Obserwujmy też wolumen, który niestety permanentnie maleje. Jego nagły wzrost może pokazywać przyszły ruch ceny. W przypadku wzrostów pierwszego oporu spodziewam się w okolicach 2.00 USDT.
The information and publications are not meant to be, and do not constitute, financial, investment, trading, or other types of advice or recommendations supplied or endorsed by TradingView. Read more in the Terms of Use.