MILTON
Long

MILTON ESSEX zaprezentuje bramkę biometryczną FaceCOV ActiveScan

Milton Essex wspólnie z Zurad Sp. z o.o z Grupy PGZ zaprezentują, na zamkniętej konferencji skierowanej do sektora bezpieczeństwa, swój flagowy produkt - inteligentną modułową bramkę biometryczną w wersji FaceCOV™ ActiveScan™.

W dniach 22-23 października br. w Ołtarzewie Milton Essex S.A., czyli med-tech notowany na alternatywnym rynku giełdowym NewConnect, wspólnie ze swoim partnerem technologiczno-produkcyjnym - spółką Zurad Sp. z o.o. należącą do Holdingu PGZ - podczas zamkniętej konferencji pt. „Prezentacja najnowszych rozwiązań technicznych służb porządku publicznego oraz zarządzających bezpieczeństwem” zaprezentuje możliwości najnowszej wersji modułowej bramki biometrycznej FaceCOV™ w wariancie ActiveScan™. Jest to prestiżowe, specjalistyczne wydarzenie zaadresowane bezpośrednio do sektora bezpieczeństwa, podczas którego odbędą się prezentacje i seminaria poświęcone najnowszym trendom i rozwiązaniom softwarowym i hardwarowym, nakierowanym na różne aspekty monitorowania i cyfrowej kontroli dostępu oraz szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. W spotkaniach towarzyszących konferencji wezmą udział przedstawiciele rządowych agencji, w tym Straży Granicznej oraz innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (ABW, CBA, SOP AW, SKW, SWW), wojsk specjalnych (GROM, FORMOZA, NIL, AGAT, JWK, Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych), służb mundurowych (Żandarmeria Wojskowa, Policja, Służba Więzienna) oraz resortów MSWiA, MON, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W tegorocznej edycji weźmie udział tylko 250 zaproszonych gości. Wśród tego wąskiego grona ekspertów znaleźli się także reprezentanci Milton Essex S.A. i Zurad Sp. z o.o. Na podkreślenie zasługuje też to, że prof. Jacek Stępień z Milton Essex weźmie aktywny udział w części merytorycznej, ponieważ został poproszony o przeprowadzenie prezentacji w temacie: „Możliwości algorytmów sztucznej inteligencji, wykorzystywanych w biometrycznych aktywnych systemach dostępowych, na przykładzie systemu FaceCOV™ ActiveScan™ w tworzeniu modułowej infrastruktury bezpieczeństwa”.

- „W konferencji weźmiemy udział razem z naszym partnerem technologiczno-produkcyjnym, czyli spółką Zurad, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zaprezentujemy wspólnie ważny element naszej nowej strategii, czyli nowej generacji modułową wersję inteligentnej bramki biometrycznej FaceCOV™ ActiveScan™. Poprzez wprowadzenie modułowości konstrukcyjnej i skalowalności postrzegamy naszą nową bramkę jako hub integrujący funkcje systemu biometrycznej kontroli dostępu z istniejącymi cyfrowymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa u potencjalnych klientów. Zaprezentujmy również możliwości bardzo szybkich algorytmów biometrycznych na konkretnych w działaniu przykładach. Zaadaptowane w bramce algorytmy, według obiektywnych testów NIST, zaliczają się do najbardziej wydajnych algorytmów biometrycznych na świecie. To, co chcemy teraz wyraźnie podkreślić, to osiągniecie pełnej gotowości produktowej, zarówno od strony marketingowej jak i technicznej. Przy tej okazji miło mi też potwierdzić wszystkie wcześniejsze wzajemne ustalenia dotyczące współpracy technologicznej i produkcyjnej z firmą Zurad. Nowy Zarząd Zurad jest zainteresowany kontunuowaniem i rozwijaniem naszej współpracy, a nasze wspólne działania mają na celu komercjalizację systemu FaceCOV™ we wszystkich opcjonalnych wariantach, w tym także w przetestowanej wersji bramki lotniskowej typu ABC” – przybliża cel uczestnictwa w konferencji prof. Jacek Stępień, Prezes Zarządu Milton Essex S.A.

- „Podczas konferencji zaprezentujemy bazową konfigurację FaceCOV™ ActiveScan™ oraz przetestowany przez nas moduł skanera dokumentów biometrycznych, który zapewnia pełną obsługę zautomatyzowanej procedury odprawy paszportowej w formule bramki typu ABC dla obywateli strefy Schengen, ale także po odpowiedniej adaptacji, stanowi punkt wyjścia dla systemu kontroli granicznej podróżnych spoza Unii. Z drugiej strony bogata oferta dodatkowego wyposażenia pozwala nam na przygotowanie oferty dopasowanej do ochrony infrastruktury krytycznej. Chodzi tutaj zwłaszcza o obiekty przemysłowe z sektora petrochemicznego, wydobywczego i energetycznego. Chcemy także zbadać możliwości oferowania systemów stricte mobilnych, analogicznych, jak urządzenia HIIDE (Handheld Interagency Identity Detection Equipment (HIIDE), służące w US Army do zbierania i weryfikacji danych biometrycznych. Systemy te są szeroko wykorzystywane w operacjach terenowych, aby zapewnić, że tylko zweryfikowane osoby uzyskają dostęp do baz i innych krytycznych obiektów. Rozwinięciem tego typu narzędzi będą moduły, które z powodzeniem mogą pełnić rolę lokalnych terminali biometrycznych w instytucjach finansowych, co będzie zyskiwać na znaczeniu w świetle unijnego Rozporządzenia o cyberbezpieczeństwie” - dodaje.

- „Drugim ważnym punktem jest zaprezentowanie możliwości wynikających z opcji dostarczenia specjalnych modułów kontenerowych, zawierających po trzy wbudowane bramki. Tutaj atutem będzie duże doświadczenie naszego Partnera - firmy Zurad w konstruowaniu specjalistycznych modułów kontenerowych, spełniających najwyższe wymagania jakościowe NATO. Opcjami jakie możemy dodać są m.in. autonomiczne moduły zasilania, w tym specjalistyczne wysokowydajne ogniwa słoneczne oraz moduły do mobilnej, zabezpieczonej, transmisji danych na potrzeby służb. Zabudowa kontenerowa bramek biometrycznych to nowa, bardzo intersująca i jedyna taka oferta na rynku krajowym, idealnie dopasowana do potrzeb zapewnienia ochrony imprez masowych, w tym wejść stadionowych, cechująca się dużą przepustowością, oczywiście zależne od tego jaki tryb kontroli będzie docelowo zastosowany” - kontynuuje.

- „Jednak nasze systemy kontenerowe są w pierwszej kolejności zaprojektowane tak, aby zapewnić szybkie, mobilne wzmocnienie możliwości kontroli osób przez Straż Graniczną i inne służby w obecnej, dynamicznej, sytuacji na wschodniej granicy. Temu celowi jest też podporządkowane specjalne wykonanie tych systemów. Są one w pełni przystosowane do przewożenia i wyładunku ze standardowego ciągnika natowskiego. Oczywiście jak już wspomniałem nasze bramki w zabudowie kontenerowej mogą być bardzo łatwo zaadaptowane do potrzeb firm z sektora security, w szczególności będą użyteczne w ścisłej współpracy z policją m.in. do przeprowadzania bardziej szczegółowych, niż to jest obecnie robione, kontroli stadionowych. Weryfikacja biometryczna pomoże wyłapać w 100% osoby, które są objęte zakazami stadionowymi, dotyczy to również osób poszukiwanych” - uzupełnia.

- „Trzecią składową naszej nowej oferty, nie ukrywamy perspektywiczną, są wersje bramki specjalnie przygotowane na potrzeby portów lotniczych - dotyczy to wersji typu ABC. Są to bramki automatyzujące odprawy paszportowe w ramach strefy Schengen. W Polsce funkcjonuje już trochę tego typu rozwiązań, ale jest to zdecydowanie za mało. Nie chcę też przeceniać możliwości naszych bramek, ale uważamy, że dysponują one najlepszymi obecnie układami optoelektronicznymi i najszybszymi algorytmami biometrycznymi (jednymi z najszybszych na świecie). Mając to na uwadze sadzę, że nasza perspektywiczna oferta bramek ABC może okazać się bardzo konkurencyjna nie tylko od strony technicznej, ale przede wszystkim szybkości działania algorytmów oraz bezpieczeństwa zapewnionego przez odpowiednie certyfikaty. Dotyczy to także osobnych modułów bramki ABC, takich jak skaner paszportów biometrycznych i linii papilarnych. Proponowane przez nas rozwiązanie cechuje się kilkom unikanymi właściwościami, jak chociażby automatyczne rozpoznawanie nakładek silikonowych na palce, fałszujących linie papilarne. Zapewniamy nie tylko szybki i bezbłędny optyczny odczyt dokumentów podróży, ale również dostęp do chipów biometrycznych i pełny skaning pięciu palców. Jest to technologia znana z zastosowań specjalnych, a moduł ten jest certyfikowany, zintegrowany z bramką i posiada wszystkie certyfikaty europejskie. Jego możliwości będziemy prezentować podczas konferencji. Jesteśmy obecnie po serii testów poszczególnych rozwiązań bramki typu ABC, które dla wszystkich kluczowych komponentów zakończyły się bez żadnych problemów. Otwiera to możliwość udziału w przetargach, do czego wspólnie z naszymi Partnerami obecnie się przygotowujemy. Jak zwykle w tego typu działaniach kluczowa jest specyfikacja zamówień, co z kolei wymaga analiz informatycznych interfejsów. Mamy takie specyfikacje dla poprzednich przetargów i zakładamy, że obecnie nie ulegną one istotnym zmianom ” – podsumowuje prof. Jacek Stępień.

Jak dodatkowo podkreśla prof. Jacek Stępień, Prezes Zarządu Milton Essex S.A., spółki notowanej na alternatywnym parkiecie giełdowym NewConnect, a zarazem jej główny akcjonariusz, w obszarze specjalistycznych produktów „security” podstawowym celem jest utrzymanie multilateralnej strategicznej współpracy z kluczowymi partnerami technologicznymi, zapewaniającej rozwój produktów i dającej odpowiednie zaplecze produkcyjne. Koszty wdrożeń tego typu profesjonalnych rozwiązań biometrycznych są relatywnie wysokie i dają możliwości oferowania usług o dużej wartości dodanej, które zwiększą opłacalność inwestycji, w tym także umów licencyjnych. To na czym zależy obecnie Milton Essex to przedstawienie kompetencji całego konsorcjum technologiczno-produkcyjnego i związanych z tym możliwości ofertowych. Nie bez znaczenia są tutaj dotychczasowe referencje w zakresie specjalistycznych zabudów kontenerowych, wykonywanych przez Partnera firmy, czyli Zurad wchodzącego w skład PGZ. Celem jest wyeksponowanie potencjału produkcyjnego i doświadczenia zdobytego w konstrukcjach dla bardzo wymagającego sektora militarnego, w tym gwarancje techniczne oraz to, że reprezentowane są polskie podmioty na bardzo specjalistycznym i konkurencyjnym rynku systemów bezpieczeństwa.

Prognozy rynkowe w sektorze systemów biometrycznych:
W UE rynek technologii biometrycznych wyniósł 8,9 miliarda USD w 2022 roku i prognozuje się, że wzrośnie do 26,1 miliarda USD do 2030 roku, z CAGR wynoszącym 14,4% (Business Market Insights). Wzrost tego rynku w Europie napędzają głównie inwestycje w programy takie jak e-paszporty oraz różne inicjatywy rządowe związane z bezpieczeństwem w ramach strefy Schengen.

Rynek urządzeń biometrycznych w Polsce, obejmujący różne technologie biometryczne, w tym bramki biometryczne, jest w fazie dynamicznego wzrostu. W 2023 roku wartość rynku biometrii w Polsce była szacowana na około 150 milionów USD, a przewiduje się, że do 2030 roku osiągnie wartość 380 milionów USD (czyli ulegnie podwojeniu), z rocznym tempem wzrostu (CAGR) na poziomie 14,5%. Wzrost rynku jest napędzany przez rosnące zapotrzebowanie na systemy identyfikacji biometrycznej w sektorze rządowym, ochrony granic oraz zastosowaniach komercyjnych, takich jak bankowość i ochrona budynków publicznych.

Przykładem innowacji na rynku biometrii są rozwiązania początkowo opracowane na potrzeby wojska, które stopniowo wchodzą na rynek cywilny.
W US Army stosuje na dużą skalę przenośny system biometryczny HIIDE (Handheld Interagency Identity Detection Equipment (HIIDE) służący do zbierania i weryfikacji danych biometrycznych – systemy te są szeroko wykorzystywane w operacjach terenowych, aby zapewnić, że tylko zweryfikowane osoby uzyskają dostęp do określonych obiektów z danych nieoficjalnych wynika, że ok. 7000 urządzeń biometrycznych typu HIIDE zostało rozmieszczonych w bazach w Iraku i Afganistanie.

W Wielkiej Brytanii ok. 74% jednostek brytyjskiej policji wskazało, że z ich doświadczeń wynika, że monitoring wizyjny w przestrzeni publicznej jest skuteczny w wykrywaniu i zapobieganiu przestępczości. Raport opracowany na zlecenie rządu brytyjskiego (Police Survey 2022: Responses and Key Findings) wykazał, że 57% jednostek policji korzysta z zaawansowanych systemów wizyjnych, w tym opartych na protokole IP, które okazują się bardziej wydajne dzięki wykorzystaniu dostępu on-line do baz danych, co jest dzisiaj kluczowe dla skuteczności technologii biometrycznej.

Rozpoznawanie twarzy przeszło prawdziwą rewolucję. Obecnie algorytmy są coraz mniej wrażliwe na zniekształcenia i obrazy o niskiej jakości. Do testów stosuje się tzw. wild images (relatywnie niskiej jakości), algorytmy rozpoznawania twarzy są dziś dokładniejsze. Biorąc wartość (0,028) z września 2020 r. i porównując ją z wartością (0,134) z czerwca 2018 r., widzimy, że algorytmy są 4 razy dokładniejsze (system nie rozpoznał średnio 0,28 twarzy na 10 000, o 460% dokładniej niż w 2018 roku (gdy było to 1,3 twarzy na 10 000).

W obszarze niemilitarnych zastosowań biometrii system FaceCOV™ ActiveScan™ z powodzeniem może pełnić rolę hardware’owego punktu integrującego funkcje zautomatyzowanej kontroli bezpieczeństwa i autoryzacji dostępu w obiektach infrastruktury krytycznej. Wpisuje się on w nowe podejście integrujące najnowsze rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję z zaawansowanymi technologiami optoelektronicznymi, w tym przede wszystkim z systemami kontroli wizyjnej. W roku 2017 UE przyjęła Rozporządzenie ustanawiające „system wjazdu/wyjazdu” (EES)27, który wymaga rejestracji i następnie przechowuje datę, godzinę, miejsce wjazdu/wyjazdu z Eurolandu, a także dane biometryczne obywateli państw trzecich. Państwa członkowskie mają obowiązek wdrożenia w hubach komunikacyjnych, w tym w szczególności w portach lotniczych, nowych wydajnych systemów biometrycznych obejmujących m.in. kamery o wysokiej rozdzielczości, które mogą bezbłędnie identyfikować podróżnych, a następnie generować profil takiej osoby.

Zastosowane w FaceCOV™ ActiveScan™, nowej generacji, hybrydowe algorytmy biometryczne charakteryzują się bardzo dużą wydajności i precyzją rozpoznawania twarzy w odróżnieniu od klasycznych algorytmów, które w większości oparte są o tzw. „landmark-based face recognition”, co oznacza, że lokalizują one konkretne punkty charakterystyczne twarzy, aby uzyskany obraz 2D i porównać go do wzorca w bazie danych. Klasyczne algorytmy biometryczne, używane powszechnie przez policję i straż graniczną do rozpoznawania twarzy, wykorzystują od 128 do 68 punktów biometrycznych twarzy, a nawet, w pewnych rozwiązaniach, ilość tych punktów może być jeszcze bardziej ograniczona, co może prowadzić do zmniejszenia trafności identyfikacji poniżej 60%. Dla porównania nowoczesne technologie biometryczne, takie jak zastosowane w FaceCOV™ ActiveScan™, wykorzystują złożone sieci neuronowe oraz podejście oparte o tzw. „SPRT-based algorithm that Treat As Nth-Order Markov Series" (SPRT-TANDEM), które analizują całą twarz w znacznie bardziej szczegółowy sposób, często wyodrębniając tysiące cech (tzw. „cechy głębokie”) i przekształcając płaski obraz w model 3D, co zwiększa bardzo znacząco wskaźniki prawidłowych rozpoznań, zapobiegając przy tym krytycznym błędom identyfikacji.

O Milton Essex S.A.:
Milton Essex S.A. to firma z sektora med-tech, specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanych, a przy tym innowacyjnych, systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI).

Od 2020 r. Milton Essex S.A. jest notowana na rynku alternatywnym NewConnect, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
AIfacecovFundamental Analysismedtechmiltonessexnewconnectsztucznainteligencja

Also on:

Disclaimer