Jest to już kolejny pomysł dotyczący surowca NatGas. Wszystkie pomysły znajdziecie na końcu tego wpisu.
Dwa pierwsze dotyczyły formacji RGR i realizacja tego pomysłu się sprawdziła. Chociaż w ostatnim pomyśle zakładałem negację spadków po przekroczeniu 5,8$ to jednak przy ostatnim wspomnianym oporze na 6,9$ jak się okazało doszło do szybkich spadków i realizacji szerokiej (można powiedzieć niedźwiedziej) formacji RGR
Wykres 1. Realizacja poprzedniego pomysłu
Dzisiaj mamy realizację spadków i pytanie co dalej. Kurs surowca zszedł na minima z maja 2021 roku ale co ważne poziom 3$ przy którym kurs się dzisiaj porusza jest bardzo ważny z technicznego punktu widzenia jako wsparcie/opór. To wokół tego poziomu kurs wiele razy konsolidował między 2,8-3,2$. Jeśli zaś przebił od góry poziom 3$ do potem trudniej było wrócić do wzrostów.
Wykres 2. Interwał dzienny | wsparcie 3$
W mojej ocenie więc możemy mieć szansę na odbicie, korekta przy odbiciu wg rozszerzenia Fibonacciego bazującego na trendzie (tutaj spodkowym) mogłaby dotrzeć nawet do poziomu 3,9-4$ gdzie spodziewałbym się jednak odbicia w dół i kontynuowanie trendu spadkowego. Jednak żeby tutaj dotrzeć kurs musi pokonać ważny opór.
Wykres 3. Interwał dzienny
Tym pierwszym oporem na drodze wzrostów jest 3,3$ i tutaj warto ustawić pierwszy alert. Gdyby bowiem kurs nie przebił tego poziomu dość szybko możemy wrócić na poziom 3$ i dalej 2,7$ co zamknęłoby w sumie poprzedni pomysł opublikowany na Tradingview, ale nie zamknęłoby scenariusza spadkowego.
Wykres 4. Interwał dzienny
Patrząc na wskaźniki RSI to mamy obronę poziomu 30 co oznacza wyprzedanie rynku, ale i poziom 22-24 był historycznie osiągany. RSX jednak nadal jest w fazie podaży i ponownie rusza na południe, jednak odbicie wydaje się i tutaj kwestią czasu. Co ciekawe MACD od kilku dni wygenerował sygnał kupna i to by potwierdzało sygnał za wzrostami. Jednak jak wspomniałem przy 3,3$ warto ustawić alert.
Wykres 5. Interwał dzienny | RSI|RSX|MACD
Wsparcie: 2,8/2,5/2$ Opór: 3,3/3,6/4$ W mojej ocenie maksymalny zasięg korekty wzrostowej to poziom 4$, zaś ten najbardziej realny to 3,3-3,6$, a w dłuższej perspektywie kontynuacja spadków cen jest dość prawdopodobna. Przebicie od góry wsparcia na 2,8$ uruchomi kolejną falę podaży z celem na 2,5$.
Warto też zaznaczyć, że kiedy większość inwestorów oczekuje wzrostów po spadkach, to rynek może ich zaskoczyć i kontynuować ruch na południe.
Scenariusz alternatywny Być może poruszamy się tutaj w formacji megafonu, jeśli tak to wówczas celem dla notowań gazu może być nawet poziom 1,3-1,5USD. Scenariusz ten potwierdzi się już po przebiciu 2,5$ ponieważ poniżej tego poziomu w sumie nic nie będzie trzymać kursu wyżej. Z pewnością wielu inwestorów może próbować grać na „L” zakładając scenariusz odbicia, pytanie jednak czy wtedy nie będzie to jednak zbyt wczesny scenariusz. Jest to jednak temat na połowę 2023 roku, ale z pewnością warto obserwować. Wykres 6. Interwał tygodniowy | formacja megafonu
The information and publications are not meant to be, and do not constitute, financial, investment, trading, or other types of advice or recommendations supplied or endorsed by TradingView. Read more in the Terms of Use.