Jak zbudować plan handlowy na najwyższym poziomie

Hej wszystkim! 👋

Dzisiaj przyjrzymy się, jak w kilku krótkich krokach zbudować skuteczny plan handlowy.

Podczas gdy wielu odnoszących sukcesy traderów często używa różnych „zmiennych”, jeśli chodzi o identyfikowanie transakcji, podstawowy proces decyzyjny wszystkich dobrych planów handlowych pozostaje w większości taki sam. Dlatego omówimy kilka kluczowych rzeczy, których nie powinieneś przegapić w swoim własnym planie handlowym. Zaczynajmy 👇



Wybór Aktywów🏦🏦

Wszystkie dobre plany handlowe muszą określać, w jaki sposób będą wybierać aktywa, którymi będą handlować. Dla traderów kontraktów terminowych i walutowych jest to stosunkowo prosty proces, ponieważ świat symboli zbywalnych jest niewielki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów zajmujących się akcjami i krypto - tam jest tego naprawdę bardzo dużo. Jak zorientować się, które symbole zapewniają najwięcej okazji i najlepsze stosunek ryzyka do zysku? Posiadanie zdefiniowanego zestawu kryteriów wyszukiwania okazji, którymi chcesz handlować, jest absolutnie niezbędne do maksymalizacji oczekiwanej wartości strategii.

Inwestor giełdowy może na przykład wyszukiwać akcje, które z dnia na dzień straciły więcej niż 4%, przy wolumenie lub ilości akcji będących przedmiotem obrotu większym niż X. Krypto-swing trader może z kolei wyszukiwać płynne kryptowaluty z odpowiednimi warunkami wyprzedania lub wykupienia, które mogą prezentować dość niską okazję na odwrócenie.

Bez względu na aktywa, dla traderów istnieją generalnie dwie kluczowe rzeczy, których szukają:

Zmienność ✅
Płynność ✅

Jeśli jakieś aktywo nie ma wystarczającej płynności, trudno będzie z czasem skalować i wyjść z większych pozycji.

Jeśli aktywa nie mają wystarczającej zmienności, trudno będzie wygenerować zwrot z małego zakresu handlowego. Nie dzieje się tak za każdym razem, ponieważ istnieją strategie na opcje, których zamiarem jest czerpanie zysków z niskiej zmienności, ale dla traderów spot jest to absolutnie niezbędne.



Logika wykonania 🧠🧠

Gdy już wiesz, jakim aktywem chcesz handlować, następnym krokiem jest zdefiniowanie, co faktycznie liczy się dla Ciebie jako okazja handlowa. Niemal wszystkie aktywa poruszają się każdego dnia – jakie „konfiguracje” możesz zdefiniować w swojej strategii, żeby stosunek ryzyka do zarobków był dla Ciebie korzystny?

Najlepsze plany handlowe posiadają logikę, która wygląda jak diagram decyzyjny, więc trader nie musi w danym momencie zbyt intensywnie myśleć o procesie – wszystkie trudne decyzje zostały podjęte przed tą konkretną sytuacją.

snapshot

Te tzw. drzewa decyzyjne mogą stać się nieskończenie złożone, ale tak długo, jak je tworzysz i czujesz się komfortowo z własną logiką wykonywania, możesz podążać za nią i z czasem ją ulepszać.

Podczas tworzenia logiki decyzyjnej należy wziąć pod uwagę dwa ważne elementy:

Kierunek ✅
Wykonanie ✅

Podczas gdy niektórzy traderzy czują się komfortowo, podejmując decyzje o transakcji w dowolnym kierunku, istnieje wielu, których strefa komfortu ogranicza się wyłącznie do jednego kierunku, ponieważ może to jeszcze bardziej uprościć to, czego szukasz w handlu. Z tego powodu większość funduszy i traderów będzie najpierw starać się wymyślić swój „pogląd”.

Na przykład: „Będę szukał długich transakcji tylko wtedy, gdy dane aktywo będzie znajdować się powyżej 20-dniowej średniej kroczącej”.

LUB

„Jeśli wskaźnik ISM PMI jest wyższy niż 50, będę się starał kupować tylko akcje”.

Następnie, gdy już wiesz, w jakim kierunku będziesz handlować (może być to zarówno góra, jak i dół), konieczne staje się DOKŁADNE określenie, co Cię skłoni Cię do wejścia oraz wyjścia z pozycji.

Na przykład: „Jeśli szukam pozycji długiej w aktywie, które jest w trendzie, kupię tylko na 30-dniowym maksimum, ustawiając stop na 30-dniowym minimum”.

Mając zdefiniowany zarówno kierunek jak i wykonanie, łatwiej jest nam dokładnie wyjaśnić, co liczy się jako okazja handlowa, a co jest po prostu wzorcem, który istnieje tylko w Twojej głowie. Jest to również klucz do kontrolowania ryzyka i wydostania się z trudnych sytuacji, jeśli takie się pojawią.



Zarządzanie Kapitałem💵💵

Znalezienie aktywów do handlu i handlowanie nimi zgodnie z planem wysokiej jakości ma niewielkie znaczenie, jeśli stracisz wszystko w jednej abyt dużej jak na Twoje możliwości transakcji. Z tego powodu najlepsze plany handlowe uwzględniają ryzyko i drawdowny, będąc gotowym na najgorsze scenariusze.

Popularne strategie kontroli ryzyka skupiają się na określaniu wielkości transakcji (na przykład, aby ryzykować nie więcej niż 1-5% kapitału w danym momencie) przy użyciu limitów tematycznych, limitów sektorowych i innych. Określenie ryzyka to decyzja, którą podejmujesz w momencie wejścia, a nie wyjścia.

Otwierając pozycję dokładnie wiedz, ile ryzykujesz i jak to pasuje do Twojej nadrzędnej strategii zarządzania pozycją. Zobacz ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji .



Mamy to! 3 szybkie kroki do zbudowania niepodważalnego planu handlowego, gotowego na kłody, które rynku rzucają nam pod nogi.

Cóż, na co czekasz? Zabierz się do pracy 😉

-Zespół TradingView ❤️
TradingView Tips

Share TradingView with a friend:
tradingview.com/share-your-love/

Read more about the new tools and features we're building for you: tradingview.com/blog/en/
Also on:

Disclaimer