WIG20 powoli kończy maj i jest spora szansa, że zamknie się na zielono. Wykres 1. Interwał miesięczny
Na dzień 29.05 indeks rośnie o 2,98%, a najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.921 pkt czyli zamknięcia z kwietnia. Jeśli na wykres naniesiemy zniesienia Fibonacciego od szczytu z października 2021 do października 2022 to widać, że aktualnie kurs ma wsparcie na 1.912 pkt tj. 50% zniesienia Fibonacciego. Indeks osiągnął w maju maksimum na 2.026 pkt, ale ważny opór jest na poziomie 2.050 pkt i to przebicie tej wartości może dać sygnał do wyjścia na stałe ponad 2.000 pkt. Jeśli nie uda się pokonać tego poziomu może się okazać, że indeks wróci do spadków podążając ponownie w kierunku 1.750pkt.
W efekcie więc mielibyśmy niższy dołek a po pokonaniu 1.750 pkt inwestorzy mogliby przyglądać się jak spadający indeks podąża w kierunku 1.400 pkt. Wykres 3. Interwał miesięczny | scenariusz pesymistyczny – test wsparcia 1.750 pkt W mojej ocenie jednak poruszamy się w czymś na wzór megafonu, który jednak jest skierowany w dół. W efekcie tej formacji kurs dąży aktualnie w kierunku 2.350-2400. Jeśli uda się wybić wspomniany poziom wówczas można by zacząć myśleć o poziomie 2.550pkt
Wykres 4. Interwał miesięczny
Jednak poziom 2.550 pkt to historycznie jeden z najtrudniejszych poziomów do wybicia dla indeksu WIG20.
Wykres 5. Interwał miesięczny | opór 2.550 pkt
Podsumowując w mojej ocenie poruszamy się nadal w trendzie wzrostowym i jeśli poziom 2.050 pkt zostanie wybity to ostatecznie podąży w kierunku 2.350-2.400 pkt. Czerwiec i lipiec jednak może jeszcze konsolidować w okolicach 1.950-1.800 pkt i dopiero w połowie sierpnia będzie można liczyć na większy ruch w górę. Warto też dodać, że same oscylatory również wskazują na zbliżającą się korektę.
Wykres 6. Interwał dzienny
Zagrożenia dla indeksu: 1. Banki – w przypadku decyzji politycznych o kolejnych wakacjach kredytowych możę dojść do znaczącej wyprzedaży akcji. Jednak w mojej ocenie kurs akcji tego sektora osiągnie w ciągu 3-4 miesięcy maksima i dopiero dojdzie do znaczącej wyprzedaży lub konsolidacji. W mojej ocenie indeks sektora bankowego osiągnie poziom nawet 8.500 pkt. choć wcześniej dojdzie jeszcze do korekty na 7.000 pkt.
Wykres 7. Interwał dzienny | indeks WIG_Banki
2. Sektor paliwowy/surowcowy – w WIG20 znaczący udział mają PKN i KGHM, ale mamy też JSW. Zakładam, że dwie pierwsze spółki mogą zyskać w końcówce roku i kurs akcji będzie mocniej rosnąć. Główne zagrożenia to geopolityczne, które mogą wpłynąć na cenę surowców. 3. Kurs dolara – warto obserwować zachowanie USDPLN jeśli nagle dojdzie do osłabienia złotego to będzie to istotny sygnał do znacznej korekty na GPW. Tutaj znaczącą rolę będą odgrywały wybory na jesieni i kapitał w tym czasie może na jakiś czas odpłynąć.
The information and publications are not meant to be, and do not constitute, financial, investment, trading, or other types of advice or recommendations supplied or endorsed by TradingView. Read more in the Terms of Use.