Dlaczego Indonezja zablokowała sprzedaż Google Pixel wkrótce po zakazaniu sprzedaży iPhone’a 16 firmy Apple
Indonezja nałożyła zakaz sprzedaży smartfonów Google Pixel firmy Alphabet z powodu niezgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi treści. Celem tej polityki jest zwiększenie produkcji krajowej i stworzenie uczciwego środowiska dla inwestorów.
Blokada na Pixelu jest następstwem niedawnego zakazu sprzedaży iPhone’a 16 przez firmę Apple w Indonezji z podobnych powodów.
Jako największy rynek w Azji Południowo-Wschodniej Indonezja forsuje przepisy wymagające, aby 40% podzespołów smartfonów sprzedawanych na rynku krajowym było wyprodukowanych lokalnie, co podkreśla dążenie rządu do wzmocnienia lokalnego przemysłu i generowania większych inwestycji w sektorze technologicznym.
Indonezja: 40% lokalnej zawartości
Ministerstwo przemysłu Indonezji wprowadziło rygorystyczny wymóg, aby wszystkie smartfony sprzedawane na rynku krajowym zawierały 40% materiałów lokalnych, co ma wpływ na takie globalne marki, jak Google i Apple.
Chociaż polityka dotycząca lokalnych treści zazwyczaj zachęca do współpracy między globalnymi firmami i krajowymi dostawcami, ani Google, ani Apple nie spełniły tych wymagań.
W związku z tym telefony Pixel firmy Google oraz iPhone 16 firmy Apple są obecnie zakazane na rozległym rynku technologicznym w Indonezji.
Konsumenci nadal będą mogli nabywać te urządzenia za granicą, pod warunkiem że spełnią wszystkie wymogi dotyczące podatku importowego.
Niedawne zakazy dotyczące smartfonów Google i Apple wprowadzone przez Ministerstwo Przemysłu są częścią szerszej strategii mającej na celu pobudzenie lokalnej gospodarki.
Wprowadzając obowiązek stosowania lokalnych treści w smartfonach, Indonezja chce przyciągnąć więcej inwestycji i zapewnić uczciwą konkurencję rynkową.
Globalne firmy technologiczne wahały się przed spełnieniem tych standardów, prawdopodobnie z powodu skomplikowanych wymagań dotyczących łańcucha dostaw.
Obserwatorzy branży twierdzą, że podejście Indonezji może odstraszyć międzynarodowe firmy, co potencjalnie utrudni wzrost rynku i jego innowacyjność.
Zgodność z treścią lokalną
Nacisk, jaki Indonezja kładzie na lokalne produkty w produkcji smartfonów, zmienia krajobraz tamtejszego rynku, a zgodność z przepisami może potencjalnie wpłynąć na dominującą markę.
Według danych IDC, obecnie liderami indonezyjskiego rynku smartfonów są OPPO i Samsung, gdyż spełniają lokalne kryteria dotyczące treści.
Wyłączenie z zakresu regulacji telefonów Pixel firmy Google oraz iPhone 16 firmy Apple może zwiększyć obecność marek spełniających wymogi, zmieniając wybory konsumentów i wzorce inwestycji w lukratywnym indonezyjskim sektorze technologicznym.
Zakazy dotyczące smartfonów Google i Apple w Indonezji mogą wpłynąć na dostępność tych urządzeń dla konsumentów i zaufanie inwestorów, ponieważ międzynarodowi giganci technologiczni muszą przestrzegać surowych przepisów dotyczących treści lokalnych.
Eksperci, w tym Bhima Yudhistira z Centrum Studiów Ekonomicznych i Prawnych, ostrzegają, że posunięcie to jest wyrazem „pseudo” protekcjonizmu, który może ograniczyć atrakcyjność Indonezji jako centrum inwestycyjnego.
Polityka ta wywołała obawy o potencjalny wpływ na zainteresowaną technologią populację Indonezji, gdyż ograniczony dostęp do preferowanych globalnych urządzeń może potencjalnie popsuć nastawienie konsumentów.
Dla firm technologicznych, takich jak Google i Apple, współpraca z lokalnymi dostawcami może być sposobem na ponowne wejście na rynek indonezyjski.
Wiele międzynarodowych firm stara się sprostać tym przepisom poprzez współpracę z krajowymi producentami lub poprzez pozyskiwanie części zamiennych od lokalnych dostawców.
W przypadku telefonów Pixel firmy Google i iPhone 16 firmy Apple zapewnienie zgodności będzie wymagało restrukturyzacji istniejących łańcuchów dostaw, co dla niektórych firm może być wyzwaniem ze względu na złożoność globalnych procesów produkcyjnych.