ReutersReuters

Forint najwyżej od roku, złoty nie pozostaje daleko w tyle

Węgierski forint osiągnął we wtorek nowe jednoroczne maksimum w stosunku do euro, a złoty sięgnął 10-miesięcznego szczytu za sprawą osłabienia dolara i oznak, że stopy procentowe w Europie Środkowej pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas.

Waluty Europy Środkowej zyskały w tym miesiącu, ponieważ banki centralne sygnalizują, że nie będą spieszyć się z obniżkami stóp procentowych w obliczu inflacji utrzymującej się na wysokim poziomie, nawet kosztem wzrostu gospodarczego.

Decydenci na razie utrzymują stopy bez zmian po serii gwałtownych podwyżek stóp procentowych w latach 2021-2022.

Wiceprezes Banku Czech Eva Zamrazilova powiedziała w podcaście Prostor X, opublikowanym przez bank we wtorek, że obecny poziom stóp procentowych jest wystarczająco wysoki, a stopy procentowe nie zostaną obniżone, dopóki inflacja nie spadnie do poziomu jednocyfrowego.

Bank centralny Węgier utrzymuje najwyższą główną stopę procentową w Unii Europejskiej na poziomie 13% i oprocentowanie jednodniowych depozytów na poziomie 18%, co pomaga forintowi.

"Wysokie stopy procentowe banku centralnego i neutralny nastrój na rynku napędzają forinta" – powiedział jeden z dealerów.

Forint EURHUF rósł o 0,3% do 371,25 za euro, wcześniej osiągnąwszy sesyjne maksimum na poziomie 369,60.

Dane o inflacji z zeszłego tygodnia pokazały, że wzrost cen na Węgrzech w marcu utrzymał się powyżej 25%.

Korona czeska EURCZK zyskiwała 0,4% do 23,301 za euro po wypowiedziach Zamrazilovej, natomiast rumuńska leja EURRON i złoty EURPLN były stabilne, przy czym polska waluta osiągnęła wcześniej chwilowo poziom nawet 4,622 za euro.

Umocnienie złotego na przestrzeni ostatniego tygodnia wytrąciło go z poprzedniego przedziału wahań, który utrzymywał walutę na relatywnie stabilnym poziomie w 2023 roku, podczas gdy inne waluty regionu odnotowywały zyski.

Analitycy sądzą jednak, że złoty może powrócić do wąskiego przedziału wahań, ale na silniejszym poziomie, gdyż mogą mu nadal ciążyć obawy takie jak to, czy Warszawa zdoła uwolnić fundusze Unii Europejskiej zablokowane na skutek sporu z Brukselą.

"W efekcie jednak brak jest obecnie przesłanek mogących wspierać polską walutę" - ocenili w raporcie analitycy Banku Millennium.

"Szansą dla złotego pozostaje co prawda kontynuacja wzrostu eurodolara w tym tygodniu, jednak naszym zdaniem będzie o to trudno w najbliższych dniach" - dodali.

Login or create a forever free account to read this news