ReutersReuters

W III kw. zysk netto Santander Banku wzrósł o 27% r/r

W trzecim kwartale zysk netto Santander Bank Polska SPL wzrósł w ujęciu rocznym o prawie 27% do 1,94 miliarda złotych głównie za sprawą niższych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach szwajcarskich, podał bank w opublikowanym we wtorek raporcie finansowym.

Zysk okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 1,69 miliarda złotych.

W trzecim kwartale koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych spadły o prawie 75% do 110,4 miliona złotych. W tym okresie Santander zawarł 838 ugód dotyczących kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Według stanu na koniec września bank zostały pozwany w 21.558 postępowaniach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do walut obcych o wartości przedmiotu sporu 7,68 miliarda złotych.

Santander zakłada, że dla około 33% kredytów (aktywnych oraz spłaconych) już został lub będzie złożony pozew, a większość prognozowanych spraw zostanie wniesiona do końca 2025 roku.

Bank przewiduje, że po tym okresie liczba nowych pozwów zacznie spadać w związku z oczekiwanym uporządkowaniem otoczenia prawnego.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł w trzecim kwartale o około 5% rok do roku do 3,58 miliarda złotych, natomiast wynik z tytułu prowizji zwiększył się o 9% do 727,5 miliona złotych.

Marża odsetkowa netto (annualizowana w ujęciu kwartalnym) sięgnęła 5,37% wobec 5,07% w poprzednim kwartale.

Na koniec trzeciego kwartału łączny współczynnik kapitałowy osiągnął poziom 17,43% wobec 20,61% przed rokiem. Wskaźnik ROE wyniósł natomiast 20,5% wobec 20,3% przed rokiem.

Prezes banku Michał Gajewski, zapytany o możliwość wypłaty dywidendy w maksymalnym wymiarze, odpowiedział, że jego zdaniem bank jest w stanie wypłacać tak wysoką dywidendę, jednak musi liczyć się z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

"Jeżeli chodzi o dywidendę, to oczywiście czekamy na rekomendację KNF-u. My mamy bardzo mocną pozycję również kapitałową. Tak jak mówiłem, nasza strategia dywidendowa jest taka, że chcemy wypłacać dywidendę i w sposób regularny i w maksymalnym możliwym wymiarze, ale jest to oczywiście uzasadnione również od decyzji (...) KNF-u" - powiedział Gajewski.

W lutym KNF wyraził zgodę, aby bank przeznaczył na dywidendę do 75% zysku z 2023 roku , a w marcu nie sprzeciwił się, aby dywidenda za rok 2024 obejmowała niepodzielone 50% zysków sprzed pięciu lat.

Login or create a forever free account to read this news

More news from Reuters

More news