selcukitmis

Deep Finder

selcukitmis Updated   
This indicator shows you the most convenient buying times. It helps you lower your average and earn high profits by purchasing incrementally.
Release Notes:
EN : It is almost impossible to buy cryptocurrencies from the bottom or sell from the top, in order to catch these points, to wait with the least loss in the position and to exit the trade in the most profitable way, you should gradually buy and gradually sell the product in your hand.

The Deep Finder indicator marks you the acquisition points gradually and systematically. Re-purchasing the total amount you bought at each stage shown will help you lower your average and keep your loss at the lowest level.

Your exemplary purchasing strategy, in accordance with the cash you have in hand, will help you to exit the position in the most profitable way.

In each stage (except stage 2), it is recommended to have 2 times the MONEY you have purchased before. It is recommended that you only buy as much as the first purchase in stage 2.

Stage 1: 10$
Stage 2: $10
Stage 3 : $20
Stage 4: $40
Stage 5: $80
Stage 6: $160
Stage 7: $320
Stage 8: $640
Stage 9: $1280
Stage 10: $2560

TR : Kripto paraları en dipten almak veya en tepeden satmak neredeyse imkansızdır, bu noktaları yakalamak, pozisyon içerisinde en az zararla beklemek ve işlemden en karlı bir biçimde çıkmanız için kademeli bir şekilde satın almalı ve kademeli bir şekilde elinizdeki ürünü satmalısınız.

Deep Finder indikatörü size kademeli ve sistematik bir şekilde alım noktalarını işaretler. Gösterilen her aşamada toplam satın aldığınız miktar kadar tekrar alım yapmanız ortalamanızı düşürmenizi ve zararınızı en düşük seviyede tutmanıza yardımcı olur.

Örnek satın alma stratejiniz elinize bulunan nakite uygun olarak aşağıdaki şekilde olması pozisyondan en karlı bir biçimde çıkmanıza yardımcı olur.

Her aşamada (2. aşama hariç) bir önceki alım yaptığınız PARA CİNSİNDEN 2 katı olması tavsiye edilir. Sadece 2. aşamada ilk satın aldığınız kadar almanız önerilir.

1. Aşama : 10$
2. Aşama : 10$
3. Aşama : 20$
4. Aşama : 40$
5. Aşama : 80$
6. Aşama : 160$
7. Aşama : 320$
8. Aşama : 640$
9. Aşama : 1280$
10. Aşama : 2560$
Release Notes:
Small fixes
Release Notes:
EN : You will now be able to set the ATH value yourself

TR: Artık ATH değerini kendiniz belirleyebileceksiniz
Release Notes:
Comment removed
Release Notes:
Bug fix
Release Notes:
Range fix
Open-source script

In true TradingView spirit, the author of this script has published it open-source, so traders can understand and verify it. Cheers to the author! You may use it for free, but reuse of this code in a publication is governed by House Rules. You can favorite it to use it on a chart.

Disclaimer

The information and publications are not meant to be, and do not constitute, financial, investment, trading, or other types of advice or recommendations supplied or endorsed by TradingView. Read more in the Terms of Use.

Want to use this script on a chart?