Dane nt. kwartalnej inflacji CPI są mocnym zaskoczeniem, ale i też pośrednio potwierdzają prognozy lokalnych banków komercyjnych z Nowej Zelandii, które wzywały decydentów do rozważenia podwyżki stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu RBNZ zapowiedział odejście od programu skupu aktywów, ale przedstawił mocnych przesłanek za zmianami na stopach. Kluczowe mogą okazać się komentarze oficjeli, które dadzą odpowiedź na pytanie - czy RBNZ traktuje wyskok inflacji CPI powyżej ograniczenia celu na poziomie 3,0 proc. jako tymczasowy - czy też nie. Od tego będzie zależeć to, czy rzeczywiście należy zacząć wyceniać serię podwyżek stóp w Nowej Zelandii już najbliższego posiedzenia w sierpniu. I jak na tym tle podejść do problemów z Delta-Covid i potencjalnych obostrzeń, które mogą być w najbliższych tygodniach przywracane?

Kurs NZDUSD nie reaguje nazbyt emocjonalnie na odczyt CPI - opór z tego tygodnia przy 0,7042 nie został przetestowany. Niemniej, jeżeli weekend przyniesie "jastrzębie" komentarze od oficjeli z RBNZ, to trzeba będzie odejść od koncepcji spadkowej na NZDUSD na rzecz wzrostów, które być może dopiero się rozpoczynają. Przy koncepcji wyceny aż trzech podwyżek stóp jeszcze w tym roku, automatycznie NZD mógłby stać się jedną z najciekawszych walut do rozegrania w grupie G-10 w najbliższych miesiącach.

Niniejszy komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie, jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Dom Maklerski BOŚ SA nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego BOŚ SA jest zabronione.

73 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Beyond Technical AnalysisFundamental AnalysisNZDUSDrbnzTrend Analysis

Also on:

Disclaimer